Pages

Thursday, March 28, 2019

***Lone Star Lit Blogger's Choice Awards***


CONGRATULATIONS TO THE 2018 LONE STAR BOOK BLOG TOURS

BLOGGERS' CHOICE AWARDS WINNERS AND FINALISTS


To be eligible for a 2018 LSBBT Bloggers' Choice Award, a book must have been featured on an interactive book blog tour in 2018.  Over sixty books were considered for the twelve categories included in the 2018 awards. The LSBBT Blogger Team wrote nearly three hundred book reviews of the 2018 titles, and the winners were determined by a combination of the reviewers' average book ratings and team member votes.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦  ♦   
BEST TEXAS BOOK
WINNER: To Catch a Texas Star, by Linda Broday
RUNNER-UP: 100 Things to Do in Dallas Fort Worth Before You Die by Tui Snider; HONORABLE MENTION: Harmon General by Kimberly Fish
Short List: A Borrowed Dream by Amanda Cabot; The Fleecing of Fort Griffin by Preston Lewis; Cowboy Charm School by Margaret Brownley


MOST ENGAGED AUTHOR
WINNER: Linda Broday
RUNNER-UP: DiAnn Mills; 
HONORABLE MENTION (TIE): Kimberly Fish and Marti MacGibbon
Short List: Dana Wayne and Alexia Gordon


BEST NON-FICTION
WINNER: Fierce, Funny, and Female by Marti MacGibbon
RUNNER-UP: Gratitude: The Art of Being Thankful by Vickie Phelps; 
HONORABLE MENTION: Why I Hate Green Beans by Lincee Ray
Short List: Leave Tomorrow by Dirk Weisiger; 100 Things to Do in Dallas Fort Worth Before You Die by Tui Snider; The Grand Duke from Boys Ranch by Bill Sarpalius; A Target on My Back by Erleigh Wiley; The Whole Damn Cheese by Bill Wright; The Downfall of Galveston's May Walker Burleson by T. Felder Dorn


BEST LITERARY FICTION
WINNER: The Widow's Watcher by Eliza Maxwell; 
RUNNER-UP: The Way of Beauty by Camille Di Maio; 
HONORABLE MENTION: Wickwythe Hall by Judithe Little
Short List: Old Buildings in North Texas by Jen Waldo; Missing Isaac by Valerie Luesse; The Edge of Over There by Shawn Smucker; A Rumored Fortune by Joanna Davidson Politano; Aransas Morning by Jeff Hampton; Blood and Remembrance by Chris Manno; Sins of the Younger Sons by Jan Reid; The El Paso Red Flame Gas Station by J. Reeder Archuleta; Elephant Dreams by Martha Deeringer


BEST MYSTERY / SUSPENSE / THRILLER
WINNER: Killing in C Sharp by Alexia Gordon ; 
RUNNER-UP: What Lies Below by Barbara Taylor Sissel; 
HONORABLE MENTION: Cinco de Murder by Rebecca Adler
Short List: In Too Deep by Lynn Blackburn; Tangible Spirits by Becki Willis; High Treason by DiAnn Mills; Justice Betrayed by Patricia Bradley; Searching for Pilar by Patricia Holmes; Stolen Obsession by Marlene Bell; Beyond Control by Kat Martin; A Sparkle of Silver by Liz Johnson; Anahuac by William Darling; Covey Jencks by Shelton Williams; Out and In by Pat Dunlap Evans; That One Moment by Patty Wiseman


BEST SPIRITUAL / INSPIRATIONAL
WINNER: The Edge of Over There by Shawn Smucker; 
RUNNER-UP: Gratitude: The Art of Being Thankful by Vickie Phelps; 
HONORABLE MENTION: The Encouragement Letters by Shanna Spence
Short List: Burden of Proof by DiAnn Mills; A Borrowed Dream by Amanda Cabot; Fierce, Funny, and Female by Marti MacGibbonIn Too Deep by Lynn Blackburn; The Theory of Happily Ever After by Kristin Billerbeck; Leave Tomorrow by Dirk Weisiger


BEST ROMANCE
WINNER: (TIE) Mistletoe Miracles by Jodi Thomas and A Borrowed Dream by Amanda Cabot; 
RUNNER-UP: Whispers on the Wind by Dana Wayne;
 HONORABLE MENTION: To Catch a Texas Star by Linda Broday
Short List: Bonnie and Clyde: Dam Nation by Clark Hays and Kathleen McFall; Harmon General by Kimberly Fish; That One Moment by Patty Wiseman; Beyond Scandal and Desire by Lorraine Heath; Mornings on Main by Jodi Thomas; Wait for Me by Susan May Warren


BEST WESTERN
WINNER: The Fleecing of Fort Griffin by Preston Lewis; 
RUNNER-UP: Cowboy Charm School by Margaret Brownley; 
HONORABLE MENTION: Mistletoe Miracles by Jodi Thomas
Short List: To Catch a Texas Star by Linda BrodayPalo Duro by Max Knight; The Captive Boy by Julia Robb



BEST HISTORICAL FICTION
WINNER: The Way of Beauty by Camille Di Maio
RUNNERS-UP: (TIE) Harmon General by Kimberly Fish and Wickwythe Hall by Judithe Little; 
HONORABLE MENTION: The Encouragement Letters By Shanna Spence
Short List: Bonnie and Clyde: Dam Nation by Clark Hays and Kathleen McFall; The Fleecing of Fort Griffin by Preston Lewis; Palo Duro by Max Knight


BEST FANTASY / PARANORMAL / ALT HISTORY
WINNER: Killing in C Sharp by Alexia Gordon
RUNNER-UP: The Edge of Over There by Shawn Smucker; 
HONORABLE MENTION: Tangible Spirits by Becki Willis
Short List: Bonnie and Clyde: Dam Nation by Clark Hays and Kathleen McFall; What Lies Below by Barbara Taylor Sissel; The Janus Witch by Michael Clifton


MOST CREATIVE CONCEPT / BEST HOOK
WINNER: Old Buildings in North Texas by Jen Waldo
RUNNER-UP: Why I Hate Green Beans ; 
HONORABLE MENTION: Bonnie and Clyde: Dam Nation by Clark Hays and Kathleen McFall
Short List: Killing in C Sharp by Alexia Gordon; The Edge of Over There by Shawn Smucker; The Janus Witch by Michael Clifton


BEST SERIES
WINNER: THE GETHSEMANE BROWN MYSTERY SERIES by Alexia Gordon
Runner-Up: The Cimarron Creek Trilogy by Amanda Cabot
Honorable Mention: The Texas Heroes Series by Linda Broday
Short List: The Bonnie and Clyde series by Clark Hays and Kathleen McFall; The Misfits and Millionaires series by Kimberly Fish; The FBI Task Force series by DiAnn Mills;  East Jesus set by Chris Manno; The Montana Rescue series by Susan May Warren; Georgia Coast series by Liz Johnson; Dive Team Investigations series by Lynn Blackburn. 




No comments:

Post a Comment